Rekolekcje Adwentowe A.D. 2015

Archiwum » 2015 » Rekolekcje Adwentowe A.D. 2015

W naszej parafii w dniach 20-22 grudnia odbywały się rekolekcje adwentowe, które prowadził O. Zbigniew Bruzi, Redemptorysta. Tematem przewodnim rekolekcji z racji przypadającej w 2016 roku 1050 rocznicy chrztu Polski był Chrzest Święty.

W skrócie - O. Zbigniew przypomniał nam, że przez sakrament Chrztu Świętego stajemy się złączeni z Chrystusem i jest to nasz początek drogi do zbawienia. Rekolekcjonista w swoich naukach podkreślał potrzebę ciągłego pamiętania o Bogu i tak jak to czynił Jezus, traktowania Go jako centrum naszego życia. Możemy to czynić na wiele sposobów będąc ciągle zakochanym w Bogu i drugim człowieku. Jako przykłady do takiego życia O. Zbigniew polecił nam "Studnię Słowa Bożego" oraz wypełnianie uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy względem bliźniego.

Chrzest ustanowił Jezus przed swoim wniebowstąpieniem, mówiąc do Apostołów: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem” (Mt 28,19-20). Do sakramentu Chrztu można przystąpić tylko raz w życiu, ale pamiętajmy za słowami O. Zbigniewa, że Chrystus w obliczu naszych "kolein życia" zawsze daję nam szansę narodzić się na nowo. Pamiętajmy o tym szczególnie w Roku Miłosierdzia Bożego i przy okazji Bożego Narodzenia.

 

Poprosiliśmy Ojca Zbigniewa o przybliżenie nam swojej osoby. Zadaliśmy mu kilka pytań, na które zgodził się udzielić nam odpowiedzi.

SG: Prosimy o kilka słów o samym sobie, skąd ojciec pochodzi.

ZB: Jestem O. Zbigniew Bruzi, redemptorysta. Pochodzę z parafii Sośnica k. Pleszewa w diecezji kaliskiej.

SG: Jak długo jest ojciec zakonnikiem i jak do tego doszło, że wybrał właśnie Redemptorystów?

ZB: Do redemptorystów trafiłem przez tzw. przypadek, a jeśli spojrzymy na sprawę jako wierzący dlatego, że powołał mnie do nich Pan Jezus. Stało się to przez to, że redemptoryści głosili misje święte w mojej rodzinnej parafii. Tak dowiedziałem się o ich istnieniu.

SG: W jaki sposób zgromadzenie Redemptorystów realizuje swoją misję Ewangelizacji?

ZB: Redemptoryści swoje powołanie spełniają na różne sposoby. Przede wszystkim głosząc misje i rekolekcje parafialne. Następnie przez prowadzenie parafii, misje zagraniczne, Radio Maryja i Telewizję Trwam.

SG: Jaką rolę pełni Ojciec w zgromadzeniu?

ZB: W Zgromadzeniu pełnię posługę tzw. misjonarza ludowego, tzn. prowadzę misje i rekolekcje parafialne.

SG: Jaki będzie temat rekolekcji w naszej parafii w Malborku?

ZB: W Waszej parafii będę głosił rekolekcje pod hasłem W ROKU MIŁOSIERDZIA PRZYJMIJMY OD CHRYSTUSA NOWE ZYCIE.

SG: Jak wybiera Ojciec temat na rekolekcje?

ZB: Wybór tematu jest sprawa prostą, gdyż wynika on z tematu programu duszpasterskiego, który opracowuje Episkopat Polski, bądź z okołokościelnego, który proponuje Ojciec Święty. Obecny rok dla nas w Polsce to rok 1050 rocznicy chrztu Polski, a jego hasło to NOWE ŻYCIE W CHRYSTUSIE. Wiemy też, że od 8 grudnia trwa Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Hasło rekolekcji jest połączeniem tych dwóch tematów. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zapraszam do skorzystania z tych rekolekcji. Niech Duch Święty nas prowadzi.