Matka Boża Malborska

O nas » Historia parafii » Matka Boża Malborska

HISTORIA WIZERUNKU MATKI BOŻEJ MALBORSKIEJ

 

mbmom-noty

Obraz Matki Bożej Malborskiej trafił do mojej pracowni konserwatorskiej na początku 2009 roku i od tej pory związałam się z nim nie tylko zawodowo ale i emocjonalnie. Ponieważ w ramach konserwacji został on przebadany gruntownie - nie tylko w zakresie technologicznym, ale również pod względem ikonograficznym i historycznym - pragnę przekazać swoją wiedzę na ten temat.

Obraz powstał prawdopodobnie pod koniec XVII wieku. Świadczy o tym użycie do jego namalowania pigmentów stosowanych do XVII wieku włącznie. Wśród farb oryginału znaleziono smaltę - pigment stosowany do momentu wynalezienia syntetycznego błękitu pruskiego, który wszedł do powszechnego użycia w drugiej połowie XVIII wieku. Pierwotnie obraz miał kształt prostokąta o nieznanych wymiarach. Jego owalny kształt jest efektem dostosowania go (przycięcia) do feretronu, do którego został włączony w 1730 roku wraz z przedstawieniem „Chrystusa adorowanego przez Św. Dominika i Św. Pawła”, który stanowił jego odwrocie.

 

 

Oba obrazy zostały namalowane na płótnie w technice temperowej, przybito je do deski i ujęto w ozdobną ramę ze stylizacją ludową. Autor wizerunku Matki Bożej Malborskiej podobnie jak i jej odwrocia pozostał nieznany. Na załączonych zdjęciach widać, że oba obrazy posiadały srebrne koszulki, które zaginęły. Do mojej pracowni trafiły już bez koszulek.